Air Max 98

Air Max 98 – ciekawostki

W tym roku model Air Max 98 obchodzi swoje 20. urodziny. Ten projekt z portfolio Sergio Lozano jest jednym z najbardziej niedocenionych sneakersów z kultowej serii Air Max. Model z 1998 roku miał mocną konkurencję w postaci Air Max 97, który zagościł w sklepach kilka miesięcy wcześniej oraz takich modeli jak Air Max 120 i Air Max Plus TN, debiutujących w tym samym roku co AM98. Mimo niełatwej historii Air Max 98 doceniamy ten model, a z okazji jego urodziny chcemy wam zaprezentować kilka ciekawostek.

Air Max 95 i Air Max 98 dziełem tego samego projektanta

Jeśli jesteś fanem Air Maxów na pewno znasz Sergio Lozano i jego projekt z 1995 roku, czyli model Air Max 95. Nie każdy o tym wie, że ten sam designer odpowiedzialny był za stworzenie butów Air Max 98, które były mocno inspirowane legendą z 1995 roku oraz swoim bezpośrednim poprzednikiem – modelem Air Max 97.

Podeszwa z modelu Air Max 97

Wspomnieliśmy już o podobieństwach Air Max 98 do swojego poprzednika – Air Max 97. Nowy projekt Sergio Lozano otrzymał taką samą podeszwę, jaką można było zobaczyć w kicksach zaprojektowanych rok wcześniej przez Christiana Tressera. W ramach przypomnienia – była to podeszwa wykonana z poliuretanu i wyposażona w system amortyzacji Air Max rozciągnięty na całej długości podeszwy. W 1997 roku podeszwa ta była krokiem milowym w rozwoju kultowego systemu amortyzującego, jednak pojawienie się jej w modelu Air Max 98 nie wnosiło nic nowego. Jako podeszwę zewnętrzną Sergio Lozano i jego zespół projektowy wykorzystali gumę BRS 1000 Nike Regrind. Prawdziwą ciekawostką jest to, że tylna część podeszwa miała ciśnienie na poziomie 5 PSI, natomiast w przedniej części podeszwy ciśnienie wynosiło 25 PSI.

Cholewka nawiązująca do poprzedników

Sergio Lozano w trakcie pracy nad butami Air Max 98 zdecydował się zastosować sporo elementów nawiązujących do poprzednich modeli – Air Max 95 oraz Air Max 97. Akapit wyżej pisaliśmy, że AM98 otrzymały podeszwę z modelu autorstwa Christiana Tressera – AM97. Chcemy też podkreślić, że podobieństw do innych reprezentantów kultowej serii nie zabrakło także na cholewce obuwia. W Air Max 98 mamy specyficzne linie, które przywodzą na myśl te z AM97 oraz tak samo zlokalizowany język i pętelkę na zapiętku. Dlatego wśród fanów Air Maxów stworzone w 1998 roku przez Lozano kicksy są traktowane jak nieco podkręcony model Air Max 97. Dwa oczka na sznurówki to bezpośrednie odwołanie do wcześniejszego projektu Sergio Lozano, czyli kultowych butów Air Max 95.

Inspiracja z Japonii

Inspiracją dla oryginalnej kolorystyki Nike Air Max 98 był japoński serial anime – „Mobile Suit Gundam”, opowiadający o losach olbrzymich robotów.

Alternatywne wersje

W 1998 roku pojawił się w sklepach nie tylko w oryginalnej wersji. Oregońscy projektanci postanowili nieco udoskonalić model, czego efektem było wydanie Air Max 98 TL (Total), w którym dokonano kilku kosmetycznych zmian na cholewce. Poważne modyfikacje nastąpiły w podeszwie, bowiem poliuretan został zastąpiony technologią Phylon.

Specjalne projekty

Dotychczas Nike wypuściło dwa specjalne projekty związane z butami Air Max 98. Pierwszy z nich stanowił ekskluzywne wydanie z 2000 roku, opracowane specjalnie dla sieci JD Sports. Natomiast w 2016 roku oregoński koncern nawiązał współpracę z jednym z najpopularniejszych na świecie streetwearowych brandów – Supreme. Sporo wskazuje na to, że owa kooperacja zaowocuje zwiększoną popularnością projektów nadchodzących z okazji 20. urodzin Air Max 98. Wracając do efektu współpracy Nike z marką Supreme – otrzymaliśmy cztery kolorystyki: czerwoną, czarną, granatową oraz bazującą na wzorze imitującym wężową łuskę. Projekt uzupełniono czapkami w pięciu wariantach kolorystycznych.

Reedycje

Ze względu na opisywaną już przez nas konkurencję w postaci takich projektów jak Air Max 97, Air Max 120 oraz Air Max Plus TN, model Air Max 98 nie cieszył się imponującą popularnością i daleko mu było chociażby do sukcesów odniesionych przez wymienione kicksy z portfolio Nike. Zaprojektowane przez Sergio Lozano buty Air Max 98 wróciły na rynek w 2000 roku jako ekskluzywne wydanie dla JD Sports. Kolejny powrót model zaliczył dopiero w 2014 roku z okazji Air Max Day. Wtedy wypuszczono kilka dość ciekawych wariacji na temat pierwowzoru z 1995 roku.

Najdroższe buty do biegania

W momencie premiery Air Max 98 były najdroższymi biegówkami dostępnymi wówczas na rynku. Na ich zakup w 1998 roku trzeba było wydać 149 dolarów amerykańskich, co w tamtych czasach było ceną mocno zaporową.

Źródło zdjęć: https://www.afew-store.com/en/nike-air-max-98-white-universityred-obsidian/

Podobne artykuły
Newsy

Air Max News #24: kolorystyka z All-Star Weekend, japońska flaga i współpraca z Supreme

Air Max 95Air Max 97Air Max 98Newsy

Air Max News #22: inspiracja dla Jordan Brand, rocznica AM95 i folia bąbelkowa

Newsy

Air Max News #21: igrzyska olimpijskie, miejski pakiet i klapki z poduszką gazową

Newsy

Air Max News #20: rysunek techniczny, płyta gramofonowa i hibiskus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *