Artykuły

Ewolucja Air Maxów

Wzloty I upadki? Nic bardziej mylnego! Historia Air Maxów to pasmo sukcesów. Większość modeli spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem fanów sneakerów. Od 1987 roku, kiedy do sprzedaży trafił pierwszy model Air Maxów, do dziś pojawiło się kilkadziesiąt propozycji butów z gazową podeszwą. Poznaj 10 przełomowych propozycji – zobacz jak się zmieniały i czym różnią się od siebie poszczególne modele.

Na skróty:

 

Air Max 1

Air Max 1 w wersji OG

Air Max 1 OG – w oryginalnej kolorystyce, fot. pinterest.com

Rewolucję i zamieszanie w butach sportowych zrobił pierwszy model z zastosowaną supernowoczesną technologią Air Max. Był rok 1987, do sprzedaży trafiły buty Nike Air Max (znane również jako Air Max ’87 lub AM1). Pierwsze buty Nike z poduszką powietrzną reklamowano hasłem “Nike-Air is not a shoe”. Inspiracją przy powstawaniu projektu był francuski budynek, którego wnętrze widać gołym okiem. W butach widać poduszkę gazową, co było w tamtych czasach rewolucją i odważnym posunięciem. Pokazać coś, co kiedyś było skrzętnie ukrywane? Ekipa Nike podjęła ryzyko. I wyszli z tego zwycięsko.

Air Max 90

Air Max 90 w oryginalnej kolorystyce

Air Max 90 OG, czyli klasycznej: czarno-czerwono-białej kolorystyce

Kolejnym krokiem milowym w historii Air Maxów był 1990 rok. Zaproponowano model Air Max 90. Tutaj rewolucyjną zmianą było umieszczenie jeszcze większych poduszek gazowych w bucie. Ponadto zastosowano intensywne kolory. Nową propozycję reklamowano sloganem: Air Max. And even more Max. Przez lata ten model funkcjonował jako Air Max III, dopiero od 2000 roku, po reedycji, ten but jest znany jako Air Max 90. Dwa modele Air Maxów –  1-ki i 90-ki – zapracowały sobie na status kultowych.

Air Max 180

Air Max 180

Model Air Max 180 z 1991 roku

Już cztery lata później, dokładnie w 1991 roku, pojawiła się kolejna odsłona popularnych butów – Air Max 180. Tym razem marka postawiła na jeszcze większą poduszkę gazową. Projektanci całkowicie zrezygnowali z pianki umieszczonej pod podeszwą środkową. To umożliwia zobaczenie poduszki od spodu, po obróceniu buta o 180 stopni. Stąd też wzięła się nazwa modelu. W kicksach dominuje stonowana kolorystyka, ale z mocnymi akcentami: wokół pięty, poduszki, na języku. Na plakacie reklamującym Nike Air Max 180 pojawił się sam mistrz – Michael Jordan. Buty były promowane hasłem: Creating the dream team.

Air Max 93

Air Maxy z 1993 roku

Kolejna unikatowa propozycja stylowych kicksów została stworzona w 1993 roku. Model Air Max 93 wyróżniał się technologią Air Max w unikatowym kształcie. Po raz pierwszy zastosowano technologię blow molding, dzięki której poduszka gazowa jeszcze lepiej dopasowywała się do kształtu stopy. Były to pierwsze kicksy w historii Nike, w których technologia Air została zaprojektowana w innym kolorze niż biały. Drugą wyróżniającą cechą był neoprenowy kołnierz. Dla projektantów modelu inspiracją była szklana butelka na mleko.

Air Max 95

Air Max 95 OG

Odświeżona wersja Air Max 95 w oryginalnej kolorystyce

Dwa lata później, w 1995 roku, na rynku obuwniczym pojawił się kolejny model – Air Max 95. Czym się wyróżniały na tle innych propozycji? Po raz pierwszy w historii Air Maxów poduszkę gazową umieszczono w przedniej części buta. Wielu superpopularnych raperów nosiło AM 95, między innymi Eminem i Lil Kim. Inspiracją podczas projektowania Air Max 95 była budowa i anatomia ludzka, szczególnie wygląd i kształt ścięgien.

Air Max 97

Air Max 97 OG

Model Nike Air Max z 1997 roku – na uwagę zwraca poduszka gazowa po raz pierwszy umieszczona na całej długości stopy

Minęły kolejne dwa lata – tyle czasu marka Nike pracowała nad kolejną unikatową propozycją. W 1997 roku do sprzedaży trafiły buty Air Max 97. Co tym razem zaproponowali projektanci? Poduszkę gazową umieszczono na całej długości buta, co zmaksymalizowało amortyzację. Inspiracją podczas tworzenia projektu były japońskie, aerodynamiczne pociągi.

Air Max 2003

Air Max 2003 OG

Minimalistyczny model Air Max z 2003 roku

Na początku XXI wieku, dokładnie w 2003 roku, rodzina Air Max powiększyła się o Air Max 2003. Tym razem innowacją było zastosowanie materiału, który jest bardzo podobny do tworzywa, z którego robi się kolce lekkoatletyczne. Dzięki temu buty zyskały niespotykaną dotąd lekkość. AM 2003 w opozycji do poprzednich, bogatych propozycji był minimalistyczny.

Air Max 360

Air Max 360 OG

Air Max 360 – pierwszy model z rodziny Airmaxów, w którym całkowicie zrezygnowano z pianki w podeszwie na rzecz poduszki powietrznej

Fani kicksów musieli uzbroić się w odrobinę cierpliwości, bo kolejne Air Maxy pojawiły się w 2006 roku. Był to Air Max 360. Jakie tutaj pojawiły się udoskonalenia? W butach zastosowano technologię Caged Air, która pełniła funkcję stabilizatora. Amortyzację uzyskano wyłącznie dzięki poduszce gazowej. W modelu całkowicie wyeliminowano wkładkę z pianki. Dzięki temu podeszwa zużywa się na poziomie do 2%, w tym samym czasie podeszwa z pianki amortyzuje do 60% słabiej. Kolorystyka Air Max 360 to ukłon w stronę pierwszego buta z linii Air Max – AM1. Dominuje biel, czerwień i czerń.

Air Max 2015

Air Max 2015 OG

Co dalej z kultową kolekcją? W ubiegłym roku marka Nike zaproponowała model Air Max 2015. Buty wyróżniały się cylindryczną budową i głębokimi nacięciami w cholewce. To sprawiło, że AM 2015 to najbardziej elastyczna amortyzacja w historii dziejów wszystkich Air Maxów. Model jest dedykowany biegaczom. Zastosowano pełnowymiarową poduszkę gazową, a unikatowym elementem jest odwrócony logotyp Nike.

Air Max Zero

Air Max Zero

Prawie najświeższa propozycja Nike Air Max zrodzona w głowie Tinkera Hatfielda jeszcze przed projektem Airmax 1

Ostatnia propozycja to Air Max Zero. Zero w nazwie można interpretować dwojako. Po pierwsze są bardzo lekkie, ważą tyle, co nic, czyli zero. Druga opcja interpretacji to interesująca historia projektu. Powstał wtedy kiedy AM 1, ale został odrzucony. Wtedy uznano projekt za zbyt radykalny, po prawie 30 latach odkopano go z archiwów i buty w końcu trafiły do sprzedaży. Model zadebiutował 26 marca 2015 roku przy okazji Air Max Day. AM Zero wyróżnia wydrążona podeszwa zewnętrzna z pianki Phylon i cholewka wykonana z siateczki z pojedynczych włókien. Historia zatacza koło – Air Max Zero to prawie najświeższa i zarazem najstarsza propozycja kultowych Air Maxów.

Air Max 2016

Air Max 2016

Najnowszy model Airmaxów: 2016

Najnowsze dziecko w rodzinie Nike Air Max. Model ten zadebiutował na rynku pod koniec 2015 roku, a dokładnie 19 listopada. Świeżak należący do familii airmaxów jest wprost naszpikowany najlepszymi technologiamii od Najka. Mowa tu o przewiewnej cholewce (Engineered Mesh) wykonanej w technice Flyknit oraz włóknach Flywire. W wersji oznaczonej numerkiem 2016 Swoosh został umieszczony na toeboxie.

zdjęcia i inspiracja: https://www.nike.com/pl/pl_pl/c/air-max

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *